.

Terry Prattchet zvažuje euthanásii

4. března 2013 v 15:17 | Valkorn |  Aktuálky
Ano, je to bohužel pravda..dneska ráno jsem se to dočetl na Novinkách a na chvíli se mi zastavilo srdce. Zde dávám kompletní článek z Novinek. Nedokážu si představit, že by se Terry hned takhle snadno vzdal...


Známý spisovatel fantasy Terry Pratchett kvůli Alzheimerově nemoci zvažuje euthanasii. Uvedla to jeho dcera Rhianna pro list Daily Mail v nezvykle otevřeném rozhovoru s tím, že autor bestsellerů ještě neudělal definitivní rozhodnutí. Táta a já jsme hovořili o asistované sebevraždě. I když to není snadné téma k rozhovoru, je to důležité," uvedla Rhianna a dodala: "Tátova nemoc nás sblížila. I moje máma byla neuvěřitelně optimistická a povzbuzující."
K ožehavému tématu asistovaného odchodu ze života řekla: "Táta tomu říká konec hry. Nebylo v tom učiněno žádné definitivní rozhodnutí, ale má mou plnou podporu v tom, co se rozhodne udělat. Je to jeho život, jeho smrt a jeho volba."
"Kdokoli, kdo se potýká s nemocí v rodině, mívá občas pocit vzteku nebo bezmoci," přiznala dcera otevřeně: "Ale táta to zvládá velmi dobře a používá to, aby upozornil na Alzheimerovu chorobu."

Bojuje za právo na euthanasii

Terry Pratchett také bojuje od chvíle, kdy mu diagnostikovali nemoc, za právo lidí na euthanasii. Ta v Británii není legální a nebyla dopřána ani úplně ochrnutému člověku. "Táta věří, stejně jako já, že lidé, kteří trpí velmi vysilující a smrtelnou nemocí, by měli mít možnost sami rozhodnout a ukončit svůj život, kdy si přejí, místo toho, aby dál trpěli," řekl jeho dcera. "Samozřejmě to potřebuje určitý právní rámec nebo regulaci, aby bylo jasné, že je to jejich vlastní rozhodnutí a že k němu nebyli donuceni," zdůraznila v rozhovoru.
Rhianna také prozradila více o nemoci, kterou otec trpí: "Táta má vzácný typ Alzheimerovy nemoci, posteriorní kortikální atrofii PCA (atrofie zadní čísti kúry), a ta působí na jeho prostorové vnímání a na to, jak posuzuje vzdálenost. Prvními příznaky byly překlepy a přeřeknutí, ale když jste s ním mluvili, nikdy jste si neuvědomili, že je to problém. Při řeči je velmi chytrý a noblesní, ale v jeden okamžik může vidět nějaký předmět a v další už ne."
Uvedla také, jak se spisovatel pokouší s nemocí vyrovnat: "Udělal něco velmi odvážného a důležitého při pomoci ostatním. Stále píše, to ho udržuje šťastného. Lékaři jsou přesvědčeni, že trpěl Alzheimerovou nemocí ještě předtím, než byla diagnostikována, což znamená, že napsal ještě dva bestsellery, než bylo známo, že je nemocný. Od té doby napsal ještě dva. I když už nemůže psát, technologie hlasového záznamu s následným přepisem to dělá za něj. Baví ho vyprávět příběhy nahlas. Je to těžké, zabere nám to vždy den, ale dokud ho to naplňuje, jsme všichni šťastní."
Terry Pratchett je autorem rozsáhlé fantasy série Úžasná Zeměplocha. Ta mu zajistila, že v Británii stal druhým nejvíce vydělávajícím spisovatelem po autorce Potterovské ságy Rowlingové.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Epifairos Epifairos | 4. března 2013 v 16:11 | Reagovat

Jo, má na to právo. Nechápu proč je vubec eutanázie zakázaná. Já třeba kdybych věděl, že ze mně může bejt za pár let slintající troska, která si ani neutře prdel, chtěl bych totéž, dokud ještě budu schopnej uvažování.

2 Valkorn Valkorn | 4. března 2013 v 20:42 | Reagovat

Hele a nezajímá tě jak to bude brát ten doktor co ti to provede? Oni při promoci skládají přísahu tzv. Hippokratovu ve které stojí: "Nepodáš jedu ani škodlivé látky nemocnému."  Jako promiň :-? ale ten doktor je taky člověk, který musí do konce života žít s tím že zabil člověka, živou bytost a možná ho to bude deptat do konce života.

3 Epifairos Epifairos | 4. března 2013 v 20:54 | Reagovat

To už nechávám na něm. Nutit ho k tomu nemůžeš.

4 Karryanna Karryanna | 4. března 2013 v 22:33 | Reagovat

Jen tak mezi řečí, články na Novinkách je dobré brát s rezervou, a články na Novinkách přebrané z něčeho jako Daily Mail tím spíš. Čímž tedy neříkám, že ze základu nejsou pravdivé.

Ale k tématu diskuse.
Nevím, jestli skutečně doktoři při promoci skládají Hippokratovu přísahu a jaké má dnes znění (původní je v rozporu se zákony). Ale myslím, že bychom ve znění téhle přísahy našli spoustu věcí, co jsou dneska nemyslitelné, a pokud někde zůstává zákaz provedení eutanázie, můžeme se ptát, proč vlastně.

Přijde mi, že doktoři by spíše než to, že neublíží, měli slibovat to, že pomůžou, a ideálně že budou pomáhat s citem a pochopením. Vím, že volnější pravidla jsou svým způsobem strašně nebezpečná. Jenže dnešní medicína se chlubí tím, že novorozenci prakticky neumírají, jen se taktně mlčí o tom, že většina těch, kteří by umřeli, umře o něco později, kolikrát bez toho, aby se někdy probrali k vědomí. Chlubí se tím, že nenechá umřít člověka, kterému nedokáže pomoct od bolestí a který nemá reálnou vidinu na zlepšení stavu. Chlubí se tím, že nenechá odejít člověka, který ztrácí důstojnost a zbytky lidství a chce to celé ukončit, ale jeho srdce bije. Možná jsem cynik, ale přijde mi, že je tady něco zatraceně špatně.

Jo, já vím, kdo z nás by měl opravdu sílu zabít člověka. Nevím, jestli bych ji měla třeba já. Ale jsou tu lidi, kteří ji mají. Přece nemusí být hned povinností každého doktora eutanázii na požádání provést, může to být vyhrazeno těm, kteří na to budou mít sílu a nervy a všechno.

Ostatně, drtivá většina doktorů může člověka zabít nesprávnou diagnózou. A je asi na osobnosti každého jednotlivce, jestli je pro něj horší zabít na požádání, nebo svou chybou. Smrt patří k profesi dokotra, vždycky patřila a nejspíš patřit bude, tak jako patří k samotnému životu.

Rozhodně neříkám, že se každému, kdo to třeba jenom naznačí, má okamžitě vyjít vstříc a smrt mu umožnit. Aby to nebylo málo komplikované, přijde mi v pořádku zachraňovat ty, kteří se rozhodnou zabít třeba skokem z mostu či předávkováním prášky, alespoň pokud je to náhlý záchvěv mysli.

Jen mi přijde, že život každého z nás by měl být naše právo, ne naše povinnost.

5 Mitchiko Mitchiko | 5. března 2013 v 11:45 | Reagovat

Plně souhlasím s Karry. Zkus se na to kouknout Valki z pohledu toho člověka, který o euthanásii žádá... Dokážeš si představit, že se v mysli rozpadáš, víš, že za pár let už budeš jen na obtíž, že už to nebudeš ty... Nebo, jak tam píšou, že jsi ochrnutý, neschopný pohybu a komunikace a víš, že tak prožiješ příštích kolik let svýho života?
Podle mě na to mají právo.

6 Mitchiko Mitchiko | 5. března 2013 v 11:49 | Reagovat

Mimoto - když už je řeč o asistované sebevraždě... Jak je to s ní v Česku?

7 Valkorn Valkorn | 5. března 2013 v 19:14 | Reagovat

Já stejně zemřu na hospodským záchodě s hlavou v záchodový míse :-(

[6]: je zakázaná

8 Heffy Heffy | E-mail | 18. října 2014 v 11:55 | Reagovat

[2]: Hippokratova přísaha už se neskládá. Navíc (tam, kde ano) v řadě moderních verzí bylo např. vypuštěno odvolávání se na bohy, slib o vyučování lékařství pouze mužům a také části, které lékaři zakazují vyvolat potrat a provádět eutanázii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama